SEO vertė: 5 pagrindiniai svetainės rodikliai

Kiekvieną interneto svetainę galima „pasverti“ pagal jos lankomumą, atsiperkamumą ir kitus kriterijus. O kaip tinklalapį įsivertinti SEO atžvilgiu? Kaip žinoti, ar jūsų SEO „padarytas“ gerai?

Jeigu svetainės statistinių rodiklių analizė daugeliui neįsivaizduojama be „Google Analytics“, tai SEO srityje plačiausiai žinoma „Moz“ platforma. Startavusi kaip verslo konsultacijų kompanija, „Moz“ po kelerių metų persiorientavo į SEO sritį ir šiandien siūlo gausybę įrankių fiziniams asmenims ir verslui, taip pat turi interneto forumą, jungiantį daugiau nei milijoną registruotų narių. Nors internete rasite ir kitų platformų, turinčių unikalią SEO vertinimo sistemą ir rodiklius, rezultatai bus panašūs.

SEO kriterijų, pagal kuriuos galima įvertinti svetainę, yra nemažai, tačiau pirmiausia rekomenduočiau atsižvelgti į du pagrindinius: domeno autoritetą (Domain Authority) ir konkretaus svetainės puslapio autoritetą (Page Authority).

  1. Domain Authority (DA) – bene svarbiausias rodiklis, pagal kurį šiandien reikėtų spręsti apie visos svetainės „jėgą“ SEO atžvilgiu. Domeno autoritetas vertinamas skalėje nuo 1 iki 100, o daugelio vidutinio populiarumo Lietuvos svetainėse, kiek rodo mano praktika, jis dažniausiai neviršija 40 balų. Jeigu jūsų svetainės DA siekia 30 ar daugiau, galima teigti, jog jūsų svetainė pagal DA rodiklį yra pakankamai stipri.
  2. Page Authority (PA) – taip pat svarbus rodiklis, kuris nurodo ne visos svetainės, o konkretaus jos puslapio autoritetą. Tai svarbu, jei jūsų projektas turi puslapių, kurie generuoja (ar turi potencialą generuoti) natūralų lankytojų srautą iš paieškos sistemų. Šis rodiklis taip pat vertinamas šimtabalėje sistemoje. Lietuviškų puslapių PA dažnai būna aukštesnis nei DA ir siekia iki 60 balų.
  3. MozRank nurodo visos svetainės turimų atgalinių nuorodų krepšelio kokybę, t.y., kiek šiame krepšelyje yra vertingų nuorodų iš kitų SEO atžvilgiu stiprių svetainių. MozRank rodiklis vertinamas dešimtbalėje sistemoje.
  4. MozTrust yra beveik identiškas MozRank rodikliui, tačiau nurodo ne atgalinių nuorodų kokybę, o jų patikimumą. Kuo mažiau abejonių kelia nuorodos šaltinis, tuo patikimesnė ir pati nuoroda. Pavyzdžiui, vyriausybinės svetainės yra laikomos daug patikimesnėmis už asmeninius tinklaraščius, atitinkamai vertinamos ir nuorodos iš jų.
  5. Svetainės amžius. Čia turima omeny ne tai, kiek laiko gyvuoja tinklalapis, o tai, kiek laiko jis yra matomas paieškos rezultatuose (SERP). Kuo ilgiau svetainė išlaiko savo pozicijas paieškoje, tuo patikimesne ji laikoma Google atžvilgiu. Pagal šį rodiklį galima spręsti ne tik apie svetainės pozicijų paieškoje stabilumą, bet ir truputį daugiau sužinoti, kaip šiuo požiūriu sekasi konkurentams.

170912-seo

Sužinoti pagrindinius savo tinklalapio SEO rodiklius nemokamai galite pačioje „Moz“ svetainėje: tam sukurtas įrankis Open Site Explorer. Kompanija taip pat siūlo nemokamą „Mozbar“ papildinį „Chrome“ naršyklei, turintį ir daug kitų optimizavimui naudingų funkcijų.

Nepameskite konteksto

Norint suprasti DA ir PA svyravimų priežastis, svarbiausia žinoti, kad šie rodikliai yra priklausomi nuo daugelio kitų veiksnių. Tai reiškia, kad net jeigu svetainė pagerina SEO rezultatus, jos autoritetas gali likti koks buvęs – ar net sumažėti.

Geras pavyzdys – reitingai plačiąja prasme. Tarkime, kad Singapūras 2016-aisiais turėjo švariausią orą pasaulyje, o 2017 metais sugebėjo jį dar labiau pagerinti. Ar šalis išliks 1-oje vietoje? Nebūtinai. Įmanomas variantas, kad visos kitos dešimtuko šalys savo orą išvalys taip, jog Singapūras nukris į paskutinę vietą, nors žiūrint iš techninės pusės jo oras tapo dar švaresnis nei pernai.

Domeno autoritetas ir puslapio autoritetas veikia labai panašiai: abu rodiklius veikia keliasdešimt kintamųjų, kurių sąrašas reguliariai atnaujinamas. Po kiekvieno tokio atnaujinimo jūsų svetainės DA ir PA yra perskaičiuojami ir gali sumažėti, net jeigu pagerinote tiek nuorodų kiekybę, tiek kokybę. Todėl prasmingiau yra ne vaikytis aukščiausio galimo balo, o nuosekliai gerinti esamus SEO rodiklius.

Komentarai